Jdi na obsah Jdi na menu
 

JOSEF Váňa

josef Vána -žokej

už 7dminásobný vítěz Velkém Pardubické

tento rok vyhrál s Tiumenem běžela se 120 Velká pardubická !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!dostih_velka_pardubicka_vana_3542332_denik_clanek_solo.jpg

Tiumen je mladý kůn, tmavý hnědák a anglický plnokrevník.

Tiumen


Tiumen
Photo needed.jpg
Datum narození 4. března 2001
Stát Polsko Polsko
Pohlaví valach
Otec Beaconsfield (GB)
Matka Toskanella (POL)
Otec otce Nureyev (USA)
Otec matky Demon Club (POL)
Barva hnědá
Majitel Köi Dent
Trenér Josef Váňa
Bilance 22: 8 - 3 - 5
Výdělek 4 284 540 Kč

Kůň Tiumen je úspěšný dostihový anglický plnokrevník, hnědák, valach a dvojnásobný vítěz Velké pardubické s žokejem Josefem Váňou, jenž je i jeho trenérem. Majitel Tiumena je Ivo Köhler, působí ve stáji Köi Dent. Na steeplechase má celkem 13 startů a 3 vítězství se ziskem 4 284 540 Kč.

Narodil se v polském Moszne 4. března 2001. Mateřským otcem Tiumena je Demon Club, syn Masisovy dcery Demony, která zvítězila v polském Derby, St. Leger a také dvakrát ve Velké varšavské ceně, sám Masis byl nejlepším plemeníkem z domácí české produkce v celé historii a matka Toskanella. Tiumen v mládí pobýval u trenérky Lenky Horákové. Jako tříletý se nejlépe umístil na mostecké dráze v dostihu III. kategorie, kde obsadil 4. místo. Posléze přešel k trenérovi Josefovi Váňovi. Tam startoval na rovině, kde se nejlépe umístil v dostihu III. kategorie na třetím místě.

Pod žokejem Bartošem zvítězil v dostihu přes proutěné překážky. Pod stejným jezdcem zvítězil těsně o měsíc později v Meranu když porazil Halling Boye, pozdějšího vítěze Gran Premia Merano. Další sezónu startoval pouze dvakrát s jezdcem Bartošem, závodil v proutkách a ve steeplechase v Kolesách kde obsadil druhé místo za Whinnys. O rok později startoval pouze třikrát. První závod kros III. kategorie začátkem května v Pardubicích nedokončil. O necelý měsíc později zde však pod stejným jezdcem obsadil třetí místo v těžkém cross country II.kategorie. Třetí místo obsadil i v červenci v Meranu. Předloni startoval pouze třikrát.

Sezónu 2009 uzavřel ve velkolepém a nečekaném vítězství 119. ročníku Velké Pardubické v sedle s Josefem Váňou, když suveréně porazil největší favority.

Ve 120. Ročníku Velké Pardubické obhájil loňské vítězství, tentokrát těsně před druhým Amant Grisem. Žokej Josef Váňa tak vyhrál již po sedmé Velkou Pardubickou a podruhé s Tiumenem. V cílové rovince však došlo ke spornému momentu, mezi těmito jezdci. Stáj Amanta Grise se chtěla dokonce odvolat proti výsledků 120. Ročníku Velké Pardubické, nestalo se tak, a Tiumen je tak regulerním vítězem tohoto ročníku.

Dostihová kariéra na www.dostihyjc.cz

Josef Váňa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o českém žokeji. O českém generálu pojednává článek Josef Váňa (generál).
Josef Váňa
Josef Váňa
Josef Váňa
Narození 20. října 1952
Slopné
Československo Československo
Národnost česká
Znám jako dostihový jezdec a trenér
Titul Medaile Za zásluhy

Josef Váňa starší (* 20. října 1952, Slopné) je český dostihový jezdec, chovatel a trenér. Se sedmi vítězstvími ve Velké pardubické a s mnoha dalšími jezdeckými a trenérskými úspěchy je největší postavou českého dostihového sportu.[1]

Dne 28. října 2009 byla Josefu Váňovi udělena Medaile Za zásluhy.

        

Vítězství ve Velké Pardubické

Zaměstnání a sport

Cesta Josefa Váni ke koním nebyla přímá a jednoduchá. Svědčí o tom i přehled povolání, která vykonával. Začínal jako chovatel a ošetřovatel koní v Tlumačově, poté byl pomocným dělníkem na stavbě televizního vysílače na Pradědu, strojníkem lyžařského vleku a později vedoucím lyžařského střediska tamtéž. V osmadvaceti letech se vrátil k ježdění koní u nás a jezdil také v Německu. Roku 1994 stal trenérem dostihových koní a majitelem firmy Jovan se sídlem v Bohuslavi u Karlových Varů. Sportovní trofeje ovšem nezískal jen v dostizích. V mezinárodním závodu Horské služby byl členem vítězné hlídky HS Pradědu v Krkonoších v roce 1976 a ve Vysokých Tatrách 1978, zvítězil v obřím slalomu ve Vysokých Tatrách v roce 1978, startoval v Jizerské padesátce (např. v r. 1978 čas 4:01,38 hod) a v Jesenické sedmdesátce.[2]

Jezdecká kariéra

V dětství jezdil na všem, na čem se jezdit dalo – na kozách, krávách, koních a dokonce i na prasatech. Svůj první dostih absolvoval v roce 1979 na klisně Kalině, se kterou také získal své první vítězství. Na start Velké pardubické se poprvé postavil v roce 1985 s Paramonem a dojel na druhém místě. V jednom rozhovoru prohlásil, že nebýt jeho otálení se znovunasednutím po pádu na Hadím příkopě, dojel by při své premiéře do cíle jako vítěz.[3]

Prvního vítězství ve Velké pardubické se dočkal v roce 1987 v sedle legendárního Železníka. S ním dokázal zvítězit ještě třikrát, v roce 1988, 1989 a naposledy i přes pád na Poplerově skoku v roce 1991. Páté vítězství si připsal v sedle Vronského v roce 1997 a šesté a sedmé v sedle Tiumena v roce 2009 respektive 2010. Když byl mladý, trénoval ho nepříliš známý bývalý žokej Libor Krotký, podle kterého pojmenoval svého koně.

Na rovině startoval od roku 1989 (odkdy je vedena internetová statistika Jockey Clubu ČR) pouze dvakrát (bez vítězství), v překážkách absolvoval od roku 1989 do října 2009 celkem 628 startů, z toho 182 vítězných (procentuelní úspěšnost: úspěšnost 28,98 %). Z koní, které jezdil od roku 1989, je třeba vedle Železníka a Vronského zmínit ještě alespoň Válečníka, Juventa, Retrievera a Kedona. V rovinových dostizích mu přísluší titul jezdec, v překážkových žokej.

Trenérské úspěchy

Trenérským úspěchům žokeje Josefa Váni dominuje sedm vítězů Velké pardubické. Dvojnásobnou vítězkou v letech 2007 a 2008 byla bělka Sixteen (v roce 2009 doběhla jako druhá a 2010 třetí). Po jednom vítězství získali Decent Fellow (2006), Chalco (2001), Vronsky (1997, v sedle sám žokej Josef Váňa), Cipísek (1996), v roce 2009 Tiumen (opět s Josefem Váňou v sedle). V roce 2010 zvítězil opět s koněm Tiumen. Z dalších koní je třeba připomenout jména jako Del Sole, Juventus, Mastman, Welldancer nebo Barrow.

Zranění

Josef Váňa je pověstný svým nezdolným životním optimismem, se kterým čelí i mnohým zraněním, jimž se při svém povolání nemůže vyhnout. Jak sám říká, není snad v jeho těle jediná kost, kterou by neměl někdy zlomenou. Základní výčet jeho zranění vypadá takto: zlomenina pánve, zlomená všechna žebra, zlomenina dvou obratlů, pět fraktur levé a tři fraktury pravé klíční kosti, roztříštěné pravé rameno, fraktury zápěstí na obou rukách, zlomenina levé nohy nad kotníkem a roztříštěná patní kost, zlomená čelist, pět otřesů mozku.[4] Nejvážnější zranění utrpěl na dostizích v německém Iffezhaimu u Baden-Badenu 5. června 1994. Při dostihu na jedné překážce spadl z Verona a kůň jednoho z dalších jezdců dopadl hřbetem na něj. Váňa utrpěl těžký otřes mozku, mnohačetné zlomeniny žeber a pánve, zhmožděniny hrudníku, levá plíce byla zčásti utržená. Během převozu do nemocnice se mu několikrát zastavilo srdce a nastala klinická smrt. I přes prvotní skeptické stanovisko lékařů se uzdravil a druhý den po návratu z nemocnice seděl v sedle koně Matia Mou. Dne 13. srpna 1994, dva měsíce po úrazu, se Váňa opět postavil na start dostihu a v říjnu startoval ve Velké pardubické.

Ke své nezdolnosti v jezdectví sám prohlásil: „Když se mě budete chtít zbavit, budete mě asi muset zastřelit.“ 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář