ZBARVENí
zbarvení
- je na světě hodně koní a mají různé zbarvení.Nejčastější - Vraník černý ocas srst a hříva, Bělouš bílí ocas srst a hříva, Ryzák v různých odstínech zlatá hříva ocas měly by být stejné barvy jako tělo,Hnědák barva těla je od červenohnědé po zlatou a hříva s ocasem je barvy černé,Strakoš - strakáč má různé zbarvení třeba černohnědou srst a bílí ocas ... :
Srst
Srst se skládá z krycích a podsadových chlupů. Podsadové chlupy jsou duté a slouží k tepelné izolaci, narůstají na zimu. Hříbata se rodí s podsadovými chlupy, krycí jim začínají růst až po asi 3 měsících. Výměna chlupů se nazývá línání. Kůň má i ochranné chlupy – žíně a rousy. Jsou hrubší, dlouhé a pevněji zapuštěné do škáry, tvoří kštici, hřívu a rousy. Vysoce citlivé jsou hmatové chlupy na pyscích a nad očima. Chlupové víry jsou důležité pro identifikaci, vznikají různým napětím podkožních svalů. Vyskytují se například na čele, krku, prsou, ve slabinách. Barva srsti spolu s barvou kůže určuje barvu koní. Čím víc vzduchu je v dřeni chlupu, tím světleji srst působí.
Zbarvení
Existuje spousta barev koní. Ty nejzákladnější jsou: Hnědák – od červenohnědé až po zlatou, vždy má černou hřívu, ocas a dolní část nohou. Vraník je celý černý, občas se objevují tzv. letní vraníci s hnědočernou srstí v zimě a černou v létě. Bělouš má jako hříbě většinou hnědou srst, ta se věkem vyběluje až po úplně bílou barvu. Albín má úplně bílou, někdy krémovější barvu, oči jsou často červené. Albín má kůži pod srstí bílou, bělouš černou.Ryzák – srst v různých odstínech zlaté, stejnou barvu má i hříva. Plavák má barvu do žluta, tmavou hřívu, ocas i nohy. Často má tzv. úhoří pruh a zebrování na nohou. Koně mají velice často odznaky (na hlavě např. hvězdu nebo lysinu, či nohou např. bílou korunku) a různé barvy kopyt. Existují i tzv. získané odznaky, mezi které patří například bílé skvrny po zranění, jizvy, výžehy nebo tetování. Ty vytvořené lidmi slouží k identifikaci jedinců.
LYSINA ŠŇUPKA HVĚZDA KVÍTEK LUCERNA
PODKOLENKY PONOŽKY
Vraník Strakouš
Hnědák Ryzák
Bělouš Palomino
Albín Plavák
Izabela
Barva srsti je jedním ze základních prvků popisu koně. Chlupy koně mohou mít barvu od čistě bílé přes odstíny šedé až po sytě černou, nebo různé odstíny hnědé (přesněji žluté a červené), od smetanově zažloutlého zbarvení přes okr a rezavou až po tmavě hnědou.
Mimo základní barvu mívají koně bílé odznaky.
Kůži má kůň černou nebo růžovou. Černá je základní barva, růžová je pouze pod bílými chlupy u strakáčů, u albínů a bývá i pod většími bílými odznaky.
U nás se barvy koní běžně rozdělují do těchto osmi skupin:
VRANÍK (RAP)
Poměrně vzácná barva u většiny plemen (naopak některá plemena ji mají jako základní). Kůň má po celém těle černé chlupy bez příměsi hnědé barvy. Srst vraníka mívá až namodralý lesk.
HNĚDÁK
Jedna z nejběžnějších barev. Kůň má po celém těle hnědé chlupy, hříva a ocas jsou černé, končetiny ve spodní části jsou černé, také mívá černě olemované špičky uší a tlamu. Odstíny hnědé se liší od světlounké po kaštanově tmavou, podle toho se pak barva blíže specifikuje (např. světlý hnědák).
S vraníkem si často lidé pletou tmavé (černé) hnědáky. Ti mají černou srst i po těle, ale vždy mají hnědou ve slabinách, nebo kolem nosu.
RYZÁK
Jedna z nejrozšířenějších barev. Ryzák má celé tělo, hřívu i ocas zbarvené odstínem hnědé, a to od světle ryšavé přes nažloutlou a načervenalou až do játrově hnědé. Světlí ryzáci mají hřívu a ocas ve světlejším odstínu než zbytek těla.
PLAVÁK
Plavák má zažloutlou až zlatou srst po celém těle, jen hříva a ocas jsou černé, spodní část končetin bývá černá nebo mívají i černé zebrování, okolí tlamy a špičky uší bývají také černé. Plaváci mívají tzv. úhoří pruh, což je pás tmavých chlupů vedoucí od hřívy přes kohoutek a záda ke kořenu ocasu.
IZABELA (ŽLUŤÁK)
Žlutá či krémová barva srsti, bílá hříva a bílý ocas představují charakteristiku této poměrně méně běžné barvy u teplokrevných koní. Tato barva je typická např. pro haflingy.
BĚLOUŠ (ŠIML)
Bělouši se rodí s tmavou barvou srsti, ale záhy začínají přelínávat bílými chlupy. Půlroční bělouš má tedy srst smíšenou z tmavých a bílých chlupů a starší bělouši buď vybělí úplně, nebo jim část chlupů původní barvy zůstane. Mluvíme pak např. o hnědém bělouši.
STRAKOŠ
Kůň má některou ze základních barev, ale navíc má po těle mimo základní odznaky bílé plochy, které bývají na nepigmentované (růžové) kůži.
ALBÍN
Albíni jsou tvorové s nedostatkem pigmentu. Kůň, kterého označujeme tímto termínem, má růžovou kůži, na ní bílé chlupy, a to již od narození (narozdíl od bělouše, který vyběluje s věkem). Mívají také modré či červené oči.
Termínem albín tedy označujeme koně, který má znaky albinismu. Jedinec s úplnou ztrátou pigmentu (pravý albín) není životaschopný.
U některých plemen bychom s touto základní skupinou barev nepochodili. Proto se u některých plemen přebírá i názvosloví barev. Znát tyto cizí názvy se vyplatí, zejména pokud máme koně, jehož registrace se provádí v zahraničí (American Paint Horse, American Quarter Horse, Appaloosa).
Black:
.
Brown/bay:
.
Chestnut:
.
Smoky black:
.
Buckskin:
.
Palomino:
.
Smoky cream:
.
Perlino:
.
Cremello:
Možné genotypy pro lokus A: AA, Aa nebo aa
Možné genotypy pro lokus E: ee
Možné genotypy pro lokus C: CrCr
.
PLEMENA
Příčina rozličného zbarvení srsti koní spočívá v individuální genetické výbavě. Kůň má 32 párů chromozomů s mnoha geny, což umožňuje tisíce barevných kombinací. Pro některá plemena má zbarvení prvořadý význam, i když se všechny chovatelské společnosti opírají o taková hlediska, jako je správná stavba těla a pohyby.Zbarvení koní
A teď už k samotným barevným odstínům:
Hnědák
Hnědák
Světlý hnědák
Rezavý hnědák
Tmavý hnědák
Černý hnědák
Vraník
Vraník
Ryzák
Ryzák
Červenavý ryzák
Tmavý ryzák
Izabela (Palomino)
Palomino
Plavák
Plavák
Strakoš
Strakáč
Grošák
Grošák
Albín
Bělouš
Vybělující
Bělouš
Pstružák
Nevybělující
Rozeznáváme 3 druhy nevybělujících běloušů:
Hnědý bělouš
Mourek
Skvrnitý bělouš
VROZENÉ ODCHYLKY OD TYPICKÉHO ZBARVENÍ
Prokvetlost srsti
Grošování
Tečkovitost
Skvrnitost
Mohamedovy nebo eclipsovy skvrny
> Dědičnost zbarvení > Je-li jeden z rodičů bělouš a druhý hnědák, pak hříbě bývá rovněž bělouš, neboť je to barva dominantní. Spojení vloh pro zbarvení hnědé a ryzé dává hnědáka, neboť ryzáci jsou recesivní. Hříbě však má ve výbavě svých rozmnožovacích buňek oba geny. Pokud se toto zvíře zkříží s dalším koněm s vlohou kryzému zbarvení, pak se oba geny mohou spojit a narodí se ryzáček. Ryzáci tedy musí mít v jadře buňek dva geny pro tuto barvu, aby potomstvo bylo ryzé Barva hříběte ovšem nemusí být stálá. Například lipicáni se rodí černí a během života vybělují (tzv. vybělující bělouši). Ve sporných případech rozhodují barvy chlupů a chřípí.
Komentáře
Přehled komentářů
ahoj sem milovnice koni a mas vybornou stranku o konich uplne vybornou a chci se zeptat jestli nakeho mas
vyborne
(misty, 9. 4. 2013 19:21)